Barış Coşkun
11 Takipçi | 2 Takip
25 10 2006

ASELSAN TARAFINDAN ÜRETİLEN SİLAH SİSTEMLERİ

 ATILGAN Kaideye Monteli Stinger Sistemi

Kaideye Monteli Stinger Sistemi ATILGAN; temel silah olarak Stinger füzesini kullanan, çeşitli algılayıcılar ile donatılmış ve tüm fonksiyonları bilgisayar tarafından denetlenen bir Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi'dir. ATILGAN'ın temel görevi; muharebe sahasında yer alan sabit veya hareketli birliklerin, konvoyların, taktik tesislerin hava tehditlerine karşı savunmasını sağlamaktır.

Yüksek hassasiyetteki nişan ve atış hattı stabilizasyonu sayesinde ATILGAN, hareket halinde iken hedef arama, tespit, takip ve atış kabiliyetine sahiptir.

ATILGAN sistem mimarisi, otonom kullanımın yanı sıra C3I sistemi veya diğer hava savunma sistemleri koordinasyonunda da kullanım imkanı sağlamaktadır. Sistemin Atış Kontrol Bilgisayarı, gerek donanım gerekse yazılım olarak ortaya çıkabilecek yeni görev ihtiyaçlarını da karşılayabilecek esnek bir mimariye sahiptir. Stinger füzelerinin yanı sıra, benzer birçok füzenin de entegre edilebileceği ATILGAN, farklı platformlara da adapte edilebilmektedir.

ATILGAN'da nişancının oturacağı taret sepeti, Sistem Kumanda Birimi ve çeşitli elektronik alt sistemleri barındırmaktadır. Nişancının, taretle birlikte aynı eksende hareket edebilmesi, hareket halinde hedef arama, tespit, takip ve atış için önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Taşıyıcı platform olarak zırhlı/paletli M113 aracının kullanıldığı ATILGAN, nişancı, nişancı yardımcısı ve sürücü olmak üzere üç personelle kullanılmaktadır.

ATILGAN’ın, Stinger füzesinin klasik kullanım şekli olan omuzdan atış konfigürasyonu ile karşılaştırıldığında üstünlükleri;

-Komuta Kontrol Sistemi ile Koordineli Kullanım
-Gece/Gündüz ve Kötü Hava Şartlarında Muharebe
-Hareket Halinde Muharebe
-Kısa Reaksiyon Süresi
-Yüksek İsabet Kabiliyeti
-Yüksek Ateş Gücü
-Bilgisayar Kontrollü Kullanım
-Yüksek Hareket Kabiliyeti
-Zırh Koruması Altında Muharebe

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları doğrultusunda tasarımlanan ATILGAN, muharebe sahasında karşılaşılabilecek güç koşullar dikkate alınarak, ağır test ve performans değerlendirmelerinden geçmiştir. Testler sırasında sabit ve uçan hedeflere karşı sabit ve hareket halinde yapılan tüm atışlarda tam isabet kaydederek kesin ve tam bir başarı kazanmıştır.

Genel Özellikler
- 4 veya 8 adet atışa hazır Stinger füzesi

- Kendini koruma ve yakın hava tehditlerine karşı 12.7 mm otomatik makinalı tüfek

- Termal ve gün ışığı TV kameralarından oluşan, pasif hedef arama ve izleme algılayıcıları,

- Hedef menzil ölçümü için çok darbeli Lazer Mesafe Bulucu

- Tüm sistem fonksiyonlarının otomasyonunu sağlayan Atış Kontrol Bilgisayarı:

-- Komuta Kontrol Sistemi’nden gelen hedef koordinatlarına otomatik yönlenme,

-- Otomatik hedef izleme,

-- Otomatik hedef cinsi(uçak/helikopter) belirleme,

-- Füze atış menziline giren hedef için “Hedef menzilde” uyarısı,

-- Füze atış anında otomatik olarak verilen önleme ve süper yükseliş açıları.

- Dost/Bilinmeyen Hedef ayrımı sağlayan IFF,

- Araç içinden veya 50 metre uzaktan tüm sistem fonksiyonlarının kontrolüne imkan veren Sistem Kumanda Birimi,

- Farklı platformlara monte edilebilir, hafif otonom taret mekaniğiZIPKIN Kaideye Monteli Stinger Sistemi

Kaideye Monteli Stinger Sistemi ZIPKIN; temel silah olarak Stinger füzesini kullanan, çeşitli algılayıcılar ile donatılmış ve tüm fonksiyonları bilgisayar tarafından denetlenen bir Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi'dir. ZIPKIN'ın temel görevi; radar üssü, hava alanı, liman gibi hayati öneme sahip stratejik tesislerin hava tehditlerine karşı savunmasını sağlamaktır.

ZIPKIN sistem mimarisi, otonom kullanımın yanı sıra C3I sistemi veya diğer hava savunma sistemleri koordinasyonunda da kullanım imkanı sağlamaktadır. Sistemin Atış Kontrol Bilgisayarı, gerek donanım gerekse yazılım olarak ortaya çıkabilecek yeni görev ihtiyaçlarını da karşılayabilecek esnek bir mimariye sahiptir. Stinger füzelerinin yanı sıra, benzer birçok füzenin de entegre edilebileceği ZIPKIN, farklı platformlara da adapte edilebilmektedir.

Taşıyıcı platform olarak dört teker çekişli bir arazi aracı olan Land Rover Defender 130’un kullanıldığı ZIPKIN, araç kabininde yer alan nişancı ve sürücü (nişancı yardımcısı) olmak üzere iki personelle kullanılmaktadır.

C-130 ve C-160 uçaklarına kolaylıkla yüklenen ve havadan taşınabilen ZIPKIN, hızlı bir şekilde ihtiyaç duyulan taktik bölgeye intikal edebilmektedir.

Zıpkın’ın, Stinger füzesinin klasik kullanım şekli olan omuzdan atış konfigürasyonu ile karşılaştırıldığında üstünlükleri;

- Komuta Kontrol Sistemi ile Koordineli Kullanım
- Gece/Gündüz ve Kötü Hava Şartlarında Muharebe
- Kısa Reaksiyon Süresi
- Yüksek İsabet Kabiliyeti
- Yüksek Ateş Gücü
- Bilgisayar Kontrollu Kullanım
- Yüksek Hareket Kabiliyeti

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları doğrultusunda tasarımlanan ZIPKIN, muharebe sahasında karşılaşılabilecek güç koşullar dikkate alınarak, ağır test ve performans değerlendirmelerinden geçmiştir. Testler sırasında sabit ve uçan hedeflere karşı yapılan tüm atışlarda tam isabet kaydederek kesin ve tam bir başarı kazanmıştır.


Genel Özellikler
- 4 adet atışa hazır Stinger füzesi
- Kendini koruma ve yakın hava tehditlerine karşı 12.7 mm otomatik makinalı tüfek
- Termal ve gün ışığı TV kameralarından oluşan, pasif hedef arama ve izleme algılayıcıları,
- Hedef menzil ölçümü için çok darbeli Lazer Mesafe Bulucu
- Tüm sistem fonksiyonlarının otomasyonunu sağlayan Atış Kontrol Bilgisayarı:

-- Komuta Kontrol Sistemi’nden gelen hedef koordinatlarına otomatik yönlenme,
-- Otomatik hedef izleme,
-- Otomatik hedef cinsi(uçak/helikopter) belirleme,
-- Füze atış menziline giren hedef için “Hedef menzilde” uyarısı,
-- Füze atış anında otomatik olarak verilen önleme ve süper yükseliş açıları.

- Dost/Bilinmeyen Hedef ayrımı sağlayan IFF,
- Araç içinden veya 50 metre uzaktan tüm sistem fonksiyonlarının kontroluna imkan veren Sistem Kumanda Birimi,
- Farklı platformlara monte edilebilir, hafif otonom taret mekaniği


 

BORA Deniz Platformu Kaideye Monteli Stinger Sistemi 

Deniz platformlarının hava savunmasına yönelik olarak geliştirilmiş olan Kaideye Monteli Stinger Sistemi, BORA; temel silah olarak Stinger füzesini kullanan, çeşitli algılayıcılar ile donatılmış ve tüm fonksiyonları bilgisayar tarafından denetlenen bir Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi'dir.

BORA’nın temel görevi, fırkateyn ve hücumbot gibi su üstü gemilerin hava tehditlerine karşı savunmasını sağlamaktır.

BORA, yüksek hassasiyetteki nişan ve atış hattı stabilizasyonu sayesinde denizdeki dalga ve gemi manevralarından kaynaklanan uyarımlardan etkilenmeden hedef takip ve atış kabiliyetine sahiptir.

BORA, monte edildiği deniz platformunun aktif ve pasif sensörleri ile başka bir gemi veya komuta merkezinden alınan ve gemi savaş harekat merkezinden kendisine tahsis edilen hedeflere otomatik olarak yönlenebilmektedir. İsteğe bağlı olarak, gemi savaş harekat merkezinde yer alan kendi kumanda birimi üzerinden veya gemide bulunan çok amaçlı operatör konsoluna entegre olarak kullanılabilmektedir.

Sistemin Atış Kontrol Bilgisayarı, gerek donanım gerekse yazılım olarak ortaya çıkabilecek yeni görev ihtiyaçlarını da karşılayabilecek esnek bir mimariye sahiptir. Stinger füzelerinin yanı sıra, benzer diğer füzelerin de entegre edilebileceği BORA; su üstü gemilerinin hava savunmasında etkin bir görev üstlenmektedir.

Genel Özellikler
- 4 veya 8 adet atışa hazır Stinger füzesi
- Çok yakındaki tehditlere karşı 12.7 mm otomatik makinalı tüfek
- Termal ve gün ışığı TV kameralarından oluşan, pasif hedef arama ve izleme algılayıcıları ile her türlü hava koşulunda muharebe,
- Hedef menzil ölçümü için çok darbeli Lazer Mesafe Bulucu
- Cayro stabilize taret,
- Tüm sistem fonksiyonlarının otomasyonunu sağlayan Atış Kontrol Bilgisayarı:
- Gemi Savaş Harekat Merkezinden tahsis edilen hedef koordinatlarına otomatik yönlenme,
- Otomatik hedef izleme

 


 KMS Eğitim Simülatörü

 

Kaideye Monteli Stinger (KMS) Sistemi Eğitim Simülatörü KMS Sistemi kullanıcılarının eğitimi amacıyla tasarımlanmıştır. Sistemin temel özellikleri;

- KMS Sistem fonksiyonlarının simülatör üzerinde öğretilmesi ve denemelerin yapılması,
- KMS Sistemi’nin bir hedefe yöneltilmesinden başlayarak, ateş anına kadar olan tüm işlemlerin açıklanması ve simülatör üzerinde her türlü olumsuz duruma karşı denemelerin yapılması,
- Çeşitli senaryoların (çoklu saldırı, karşı karşıya geçen hedefler, günün değişik saatlerinde ve yılın değişik dönemlerinde uçuşlar vb.) çok kolay bir şekilde oluşturulması,
- Belirli senaryolar karşısında operatör performansının ölçülmesi,
- KMS Sistemi ve uçak/helikopterler aktif olarak kullanılmadan eğitim sağlanması,
- Kullanıcı eğitiminin çok düşük maliyetle gerçekleştirilmesi
- Eğitimin ardından, kısa bir süre hedef uçak ve CFT ile yapılacak eğitimleri takiben operatörler Sistemleri kolaylıkla kullanabilme hakimiyetine sahip olacaklardır.


 VOLKAN Tank Atış Kontrol Sistemi

VOLKAN Tank Atış Kontrol Sistemi, Leopard 1 Tanklarının mevcut ateş gücünü 3. nesil ana muharebe tankları düzeyine getirebilmek için günümüz teknolojisine uygun olarak ASELSAN tarafından geliştirilmiştir.

Leopard 1 tanklarına yüksek oranda ilk atımda vuruş ihtimali kazandıran VOLKAN Tank Atış Kontrol Sisteminin; donanımı azami düzeyde yerli malzemeden oluşmaktadır. Yazılımı ise tamamen ASELSAN tarafından geliştirilmiştir.

VOLKAN Tank Atış Kontrol Sistemi; diğer tank platformlarına ve silah sistemlerine adapte edilebilecek modüler ve esnek bir altyapıya sahiptir
Genel Özellikler
- Yüksek oranda ilk atımda vuruş imkanı,
- Gece ve gündüz kötü görüş şartlarında uzun mesafeden hedef tespit, teşhis ve tanıma kabiliyeti,
- Gece ve gündüz şartlarında durarak ve hareket halinde iken, sabit ve hareketli hedeflere etkin atış kabiliyeti,
- Nişancıya direk optik, tv ve termal görüntü; tank komutanına termal ve tv görüntü,
- İki eksenli görüş hattı stabilizasyonu,
- Görüş hattından bağımsız, iki eksenli stabilize edilmiş atış hattı,
- Görüş hattından bağımsız, iki eksenli stabilize edilmiş atış hattı,
- Görüş hattını hedeften ayırmadan, namluya önleme ve ilave yükseliş açılarını otomatik olarak verme imkanı,
- Algılayıcılardan gelen meteorolojik bilgileri değerlendirerek hassa atış hesabı,
- Düzeltme bilgilerini (tankın eğimi, paralaks, namlu referansı ve namlu aşınması) sisteme girme ve balistik hesaplamalarda kullanma imkanı,
- Otomatik hedef takip yeteneği,
- Kendi konumu ve hedefin konumu bilgilerinin sağlanması ile savaş alanı koordinasyonu,
- Sürücüye gece görüş imkanı,
- Gelecekte yeni mühimmat tiplerinin eklenmesine ve ilave iyileştirmelere uygun altyapı,
- Kısa tepki süresi,
- Muharebe sahası komuta kontrol sistemlerine entegrasyon imkanı
kazandırmaktadır.

SİSTEM BİRİMLERİ

- Nişancı Periskop Sistemi
- Komutan Görüntüleme Birimi
- Namlu Referans Sistemi
- Atış Kontrol Sistemi Komuta Birimi
- Atış Kontrol Bilgisayarı
- Cephane Seçme Kutusu
- Eğim Algılayıcısı
- Meteorolojik ve Cephane Sıcaklık Algılayıcısı
- Kule Yan / Namlu Yükseliş Açı Algılayıcıları
- Konumlama ve Yön Bulma Sistemi
- Güç Dağıtım Birimi
- Nişancı İlave Komuta Kutusu
- Nişancı ve Komutan Takat Tutamaklari
- Sürücü Gece Görüş Periskobu

3758
0
0
Yorum Yaz